| Camera | 50MP+10MP+12MP Main, 12MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.7 Inches Dynamic LTPO AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM | |
| OS | Android 14, One UI 6.1 | |
| Chipset | Exynos 2400 (4 nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4900 mAh Battery |
| Name | Samsung Galaxy S24 Plus 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy S24 Plus 5G |
| Price | Unofficial Tk 99,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2024, January 17 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2024, January 24 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 - International SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (up to 7CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 110.9 cm2 (~92.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3088 pixels, 19.3:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~509 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Primary Camera | 50MP 10MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP |
| Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Body Dimensions | 158.5 x 75.9 x 7.7 mm (6.24 x 2.99 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 196 g or 197 g (6.91 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 3), glass back (Gorilla Glass Victus 3), aluminum frame |
| Body Color | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Operating System | Android 14, One UI 6.1 |
|---|---|
| CPU | Yes |
| GPU | Yes |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) - US/Canada Exynos 2400 (4 nm) - International |
| Memory Internal | 256GB, 512GB UFS 4.0 ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4900 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min (advertised) |
Display: 1.92 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 542 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches AMOLED Display
Camera: 13MP Main, 12MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: 8400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 108MP+8MP+5MP+2MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Flyme
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED capacitive Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.92 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S8
RAM: No
OS: watchOS 9.0
Battery: Non-removable Li-Ion
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon
RAM: 8GB,12GB,16GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 inches Fluid AMOLED Display
Camera: 64MP+16MP+5MP+2MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 875 (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →Display: 6.57 inches AMOLED Display
Camera: 16MP+16MP+12MP main, 16MP front
Chipset: Google Tensor (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Battery
View Details →